O náS

Charakteristika tenisu na vozíku v čR

Tenis na vozíku je dynamický a divácky atraktivní sport, jehož pravidla se téměř neliší od “zdravého” tenisu. Hraje se na standardních tenisových dvorcích de facto dle pravidel klasického tenisu. Má však svá určitá specifika.

Oproti klasickému tenisu může míč odskočit na soupeřově polovině dvakrát (tzv. dvojdopad), a to jednou do dvorce a podruhé i mimo něj. Vozík je součást těla hráče, a proto platí, že dotknul-li se míč vozíku nebo vozík sítě, znamená to ztrátu bodu. Hráč, který se při hře zvedá ze sedačky, je také potrestán ztrátou bodu. Utkání se hrají na dva vítězné sety do šesti gamů a k vítězství je třeba dosáhnout rozdílu dvou her. Při stavu 6:6 se hraje zkrácená hra (tie-break) na sedm vítězných míčů. Soutěže se dělí do tří turnajových skupin: Super Series (odpovídá turnajům Grand Slam), ITF 1- 3 a ITF Futures (ATP-tour), celkem ročně cca 160 turnajů na světě. Speciálními turnaji je každoroční mistrovství světa družstev World Team Cup, turnaj osmi nejlepších hráčů a hráček Singles Masters a turnaj osmi nejlepších párů mužů a žen Doubles Masters. Každý mezinárodní turnaj se dle výkonnosti hráčů dělí na několik divizí: Main Draw, Second Draw a B. Ve všech divizích se hraje nejen hlavní soutěž, ale také tzv. soutěž útěchy Consolation, které se účastní všichni poražení z prvního kola. Tenis na vozíku nerozlišuje typy tělesného postižení, takže se jedná o sport vhodný pro paraplegiky, hráče s částečnou lézí páteře i amputáře, kteří hrají společně v jedné kategorii. Pouze kvadruplegici mají svoji divizi.

0
Počet hráčů
0
Počet turnajů v ČR
0
Počet tenisových center

historie tenisu na vozíku ve světě

Historie tohoto sportu začíná v roce 1976, kdy americký juniorský tenista Brad Parks usedl po nehodě na vozík a po šesti měsících rekonvalescence přemlouval své kamarády, aby s ním začali hrát tenis, i když je na vozíku. V roce 1980 vznikla v USA národní nadace ve prospěch tenisu na vozíku a v roce 1981 už vznikla Wheelchair Tennis Players Association, která reprezentovala mezinárodní tenis na vozíku, zatím za účasti amerických a francouzských hráčů. Do roku 1985 se přidalo mnoho nadšenců z dalších zemí, takže v tomto roce vznikla International Wheelchair Tennis Association (IWTA), která začala vyjednávat s Mezinárodní tenisovou federací (ITF) o vzájemné spolupráci. Tato organizace působila samostatně do roku 1998, kdy se stala regulérní součástí ITF jako sekce Wheelchair Tennis, což v praxi znamená, že ITF garantuje vývoj tenisu na vozíku stejně jako vývoj tenisu běžného. Tenis na vozíku se zapojil i do paralympijského hnutí. To se poprvé stalo v roce 1988 na hrách v jihokorejském Soulu, kde se odehrála pouze exhibice, ale od roku 1992 (hry v Barceloně) se tenis na vozíku stal plnohodnotnou součástí paralympijských her. Historie mistrovství světa družstev World Team Cup začala už v roce 1985, kdy se v USA zúčastnilo pouze 6 družstev. Dnes je to každoroční turnaj pro 32 mužských, 16 ženských, 8 juniorských a 8 quad týmů z celého světa.

historie tenisu na vozíku u nás

Vznik tenisu na vozíku u nás je spojen se sportovním klubem Ligy za práva vozíčkářů – SK HOBIT Brno. V roce 1995 působilo v jeho řadách několik prvních nadšenců tohoto sportu, kteří se v témže roce odtrhli a založili autonomní Český tenisový svaz vozíčkářů (ČTSV). To je dodnes občanské sdružení s vlastní právní subjektivitou, které se nesmazatelně zapsalo do povědomí domácích příznivců vozíčkářského tenisu i do povědomí mezinárodní tenisové asociace ITF. Od roku 1995 je ČTSV členem IWTA (dnes přímo ITF – sekce IWTA) za Českou republiku a kolektivním členem Českého tenisového svazu. Tenis na vozíku je od roku 2002 plnohodnotným členem českého paralympijského hnutí s možností nominovat své hráče na paralympijské hry, pokud splní nominační kritéria Českého paralympijského výboru. Od roku 2003 je tenis na vozíku také členem Českého svazu tělesně postižených sportovců, v jeho strukturách vznikla v témže roce STK tenisu na vozíku. V současné době má ČTSV zhruba 50 členů a jeho aktivní hráči, působí v Centrech tenisu na vozíku v Brně, Praze a Karviné, nebo se připravují pod dohledem svých trenérů v místě bydliště. ČTSV spolupracuje od roku 1999 s marketingovou a reklamní agenturou ARS Production a.s., která zajišťuje jeho finančně i materiálově náročnou tenisovou činnost i propagaci podporovatelů tohoto atraktivního sportu. ČTSV každoročně financuje hráčům užšího i širšího reprezentačního výběru účast na až devíti zahraničních turnajích a start pětičlenného družstva na mistrovství světa družstev. Doposud bojovali čeští hráči na mistrovstvích světa družstev v Holandsku, Austrálii, Anglii, Španělsku, USA, Francii, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Novém Zélandu, Holandsku a Brazílii. V posledních letech se většinou umístil vždy do první desítky v konkurenci 32 účastníků. ČTSV každoročně pořádá domácí okruh turnajů – ČTSV Tour, na kterém mají právo bezplatné účasti všichni jeho členové. Body, získané na ČTSV Tour, jsou od roku 2003 sčítány a nejúspěšnější hráči získávají tituly mistrů České republiky ve dvouhře i čtyřhře. ČTSV je i organizátorem pravidelného náborového soustředění pro nové hráče, kde nabízí bezplatnou možnost všem, kteří chtějí začít s tímto sportem. Soustředění se každoročně odehrává během programu turnaje Brno Open a je vedeno ústředním trenérem ČTSV Jakubem Vurmem. Významnou aktivitou ČTSV je i organizace tří mezinárodních turnajů v Prostějově, Brně a Průhonicích.

mezinárodní turnaje v čr

KPM CONSULT Czech Open (dotace 12000 Euro) je mezinárodní antukový turnaj, který svoji historii odstartoval v roce 1995 v Brně. Zde byl organizován do roku 1998 a svoji úrovní přesvědčil delegáty ITF natolik, že mu pravidelně zvyšovali kategorii na současnou nejvyšší ITF1. Od roku 1999 byl turnaj přemístěn do Prostějova, což bylo vyvoláno především stoupajícími nároky na úroveň tenisového areálu i doprovodných služeb. Do prostějovského Tenis Clubu se sjíždějí světoví hráči a hráčky doposud a to vždy třetí týden v červnu.
Prague Cup Czech Indoor (dotace 6000 Euro) je jediný halový turnaj mezinárodní úrovně u nás a pravidelně ho na počátku prosince hostí areál Club Hotelu Praha v Průhonicích. I sem se sjíždí kvalitní hráčská konkurence. Historie turnaje sahá do roku 1997 a od té doby se na pražských dvorcích představí zhruba 85 tenistů a tenistek ročně. Kategorie turnaje se zatím zastavila na úrovni ITF3.
SSŽ Cup – mezinárodní mistrovství ČR (dotace 1000 Euro) navazuje na předchozí ročníky, kdy byl organizován pouze jako mistrovský vrchol domácí soutěžní sezóny. Jeho historie začala v roce 1996 v Neratovicích, pokračovala dvěma ročníky v Kralupech nad Vltavou a od roku 1999 je každoročně organizován v tenisovém areálu TC Classic v Brně. Doposud se všichni účastníci museli sklonit nad uměním Miroslava Brychty, ale mezinárodní konkurence mu cestu k dalším titulům ztěžuje. Turnaj má kategorii ITF Futures a je organizován vždy v srpnu.

čtsv tour - seriál mistrovství čr

Domácí turnajový okruh má za sebou už dvanáctiletou historii. Každoročně se počet turnajů pro české hráče mění a zvyšuje se jejich úroveň. Od roku 2003 se ČTSV Tour hraje jako turnajový okruh Mistrovství ČR, který probíhá po celou sezónu a do konečného výsledku se započítávají body získané ve dvouhře i čtyřhře během celé Tour. Mistr republiky ve dvouhře i čtyřhře je vyhlašován během mezinárodního mistrovství ČR v Brně. V současné době jsou do ČTSV Tour zařazeny Hamr Open v Praze (halový), Karviná Open (halový), Brno Open, Praha Open, Hostýnský pohár v Bystřici pod Hostýnem a Radnický pohár v Radnicích u Plzně.

world team cup a český tým

Český národní se účastní vrcholné akce ve světovém kalendáři tenistů na vozíku každoročně od roku 1995. Systém mistrovství je obdobný jako v Davisově poháru s tím rozdílem, že družstva svádí každoročně boj o umístění během jednoho týdne ve dvou dvouhrách a jedné čtyřhře. Od roku 2004 byla mužská kategorie rozdělena na dvě Světové skupiny, přičemž ve Světové skupině 1 (WG 1) má nárok hrát prvních šestnáct států světa (podle umístění v předchozím roce) a ve Světové skupině 2 (WG 2) další šestnáctka. Po skončení bojů zůstává prvních dvanáct států přímo ve Světové skupině 1, třináctý a čtrnáctý stát musí bojovat o udržení s třetím a čtvrtým ze Světové skupiny 2 a patnáctý i šestnáctý tým jsou nahrazeny vítězem a druhým ze Světové skupiny 2. V národních barvách nikdy nechyběl fenomenální Miroslav Brychta a k němu byli postupně nominováni do dvou až tříčlenného týmu Michal Stefanu, Jiří Fiala, Dalibor Potůček, Michal Sember nebo Michal Kubát. Česká vlajka zavládla mezi účastnickými zeměmi na turnajích World Team Cup v Holandsku (2x), Austrálii, Anglii, Španělsku, USA, Francii, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Novém Zélandu a Brazílii. Nejlepší umístění se podařilo v polských Sopotech, odkud v roce 2003 přivezli Brychta, Stefanu a Potůček skvělé čtvrté místo.

paralympijské hry

Díky kvalifikačním kritérií či neshodám ČTSV a Českého paralympijského výboru v minulosti se dostal český tenista na vozíku na paralympijské hry až v roce 2004 v Aténách. Byl jím Miroslav Brychta a tažení turnajem ukončil mezi posledními šestnácti hráči, kde ho vyřadil současný nejlepší hráč světa – Francouz Jeremiasz. To byl v konkurenci 65 účastníků určitě výborný paralympijský debut českého tenisu na vozíku.

nejlepší čeští hráči

Největší hvězdou na domácím poli je určitě Miroslav Brychta, který v loňském roce figuroval dokonce na 8. místě světového žebříčku ve dvouhře a ve čtyřhře dokázal získat v roce 2001 titul neoficiálního mistra světa, když s rakouským Martinem Legnerem vyhráli turnaj Doubles Masters. Národní dvojkou je od roku 1998 Michal Stefanu (v současnosti hráč čtvrté světové desítky), jinak vynikající stolní tenista na vozíku. Na třetím místě domácího žebříčku se průběžně střídá trio Dalibor Potůček, Michal Kubát a Jiří Fiala. K výborným hráčům patří i Jan Hašek, Tomáš Kvoch či František Krejčiřík.

struktura čtsv

Český tenisový svaz vozíčkářů má sídlo v Brně, ale své aktivity decentralizuje pomocí center tenisu na vozíku v Praze a Karviné. Kdokoliv chce začít s tímto sportem má možnost kontaktovat centrálu v Brně, kde získá spojení na regionálního manažera v Praze (pro Čechy) nebo v Karviné (pro severní Moravu a Slesko). Jižní Morava je v kompetenci manažera Centra tenisu na vozíku Brno, který je v tuto dobu zároveň prezidentem ČTSV.